קהילה ירוקה

בנימינה: קק"ל, ומע"צ יצילו בזכות פיתרון יצירתי את שדרת הברושים

שת"פ מוצלח, יביא להמשך לבלוב, 200 עצי ברוש, הנטועים בתוואי הכביש החדש הנסלל באזור בנימינה לצורך ביצוע הפרדה מפלסית של ’רכבת ישראל’ ◄ אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל: אני שמח על הפתרון. הוכח כי לא חייבת להיות סתירה בין שימור לפיתוח
בנימינה: קק
בנימינה: קק"ל, ומע"צ יצילו בזכות פיתרון יצירתי את שדרת הברושים

נמצא פתרון יצירתי למנוע עקירת 200 עצי ברוש הנטועים לאורך תוואי כביש חדש שנסלל באזור בנימינה. מדובר בפיתוח כביש הגישה להפרדה המפלסית של רכבת ישראל, במושבה בנימינה.

תשתית הכביש, דרשה לפנות את עצי הברוש הנטועים לאורך הכביש. המתכננים ומנהלי הפרויקט התבקשו הן ע"י מע"צ, והן ע"י קק"ל, לחזור לשולחן השרטוט ולנסות למצוא פתרון יצירתי אשר ישמר ככל שניתן את העצים.

הסוף הוא סוף טוב, עבור קטע הברושים שנמצאים בסמוך לכביש מס’ 4. התברר, כי אכן, אפשר למצוא פתרונות יצירתיים. קק"ל, יחד עם מע"צ, מצאו פתרון תכנוני השומר על העצים בלא כל פגיעה בבטיחות הנסיעה.

במקום שלכביש, יהיו שוליים רחבים וגם גדר בטיחות עם מרחב ספיגה ברוחב של 3 מטרים, הוחלט על בניית מדרכה ברוחב של 2 מטרים ומאחוריהם מעקה הבטיחות. כך המדרכה היא בעצם הבולמת ומשמשת גם כמרחב ספיגה.

בסופו של דבר בטיחות חיי הנוסעים בכביש תתקיים מבלי שהדבר יבוא על חשבון 200 עצי הברוש, אשר ישמרו לטובת הסביבה, הציבור והנוף.

אפי שטנצלר, יו"ר קק"ל; "אני שמח על הפתרון. הוכח כי לא חייבת להיות סתירה בין שימור לפיתוח ואני מקווה שנוכל למצוא בעתיד, כאשר ניתקל בקונפליקטים דומים, עוד פתרונות יצירתיים על מנת לשמר את הטבע".