Featured

אנרגיה ירוקה בית ירוק חדשות חדשות ירוקות ירוק מקומי

דירוג אנרגיה לדירות חדשות חובת הצגה תחול מעתה בישראל

אחרי מוצרי החשמל - מעכשיו, גם לדירות יש תווית אנרגיה; משרדי האנרגיה, הגנת הסביבה והבינוי והשיכון מודיעים: החל מהשבוע, לראשונה בישראל, חלה חובת הצגת דירוג אנרגיה לדירות חדשות ◄ היזמים, יחויבו להציג בפני הרוכשים את דירוג האנרגיה של הדירה. זאת, בדומה לדירוג האנרגטי של מוצרי חשמל, מ-A+ ועד לדירוג F, ככל שהדירוג של יחידת הדיור, יהיה גבוה יותר ויתקרב לדירוג ,A+ החיסכון באנרגיה ובכסף לדיירים, יהיה גדול יותר.

משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי והשיכון, הודיעו היום (יום שלישי, כ"ו בכסלו התשפ"ג) כי מעתה תחול מעתה לראשונה בישראל, חובת 'הצגת דירוג אנרגיה לדירות חדשות'. 

רוצים עוד עדכונים? הצטרפו אל ’כאן ישראל כאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה' ב’פייסבוק’ או בטוויטר.

התקנות החדשות, יתרמו לשקיפות ב'ענף הבנייה בישראל' ובכך, הדירוג, יאפשר לרוכשי דירות חדשות לבדוק ולהשוות מראש, אם הדירה תבטיח איכות חיים ותהיה יעילה מבחינה אנרגטית, וכך להבין את פוטנציאל החיסכון האפשרי, מדירוג אנרגיה לדירות חדשות'.

מנהל אגף בנייה ירוקה, תקינה ותיווי ב'משרד להגנת הסביבה' אדריכל רן אברהם ברקע: איש עסקים ברעיון כללי של יעילות אנרגיה | צילום: שלומי אמסלם, לעמ | צילום: Depositphotos | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
אדריכל רן אברהם, יעילות אנרגיה

לדברי מנהל אגף בנייה ירוקה, תקינה ותִּוּוּי ב'משרד להגנת הסביבה' אדריכל רן אברהם; "הצגת תווית דירוג אנרגיה לדירות בשילוב בנייה ירוקה, תאפשר לישראל ולציבור לחסוך בצריכת החשמל ובצורך שבייצורו באופן שיסייע להפחתת פליטות גזי החממה של סקטור המבנים.

"כל זאת – מסכם אדריכל אברהם; בהתאם למחויבויות הבין-לאומיות של ישראל לצמצום הפגיעה באקלים".

מנהל חטיבת אנרגיה מקיימת במשרד האנרגיה מר רון אייפר הבהיר, כי; "חובת הדירוג שנכנסת כעת לתוקף נועדה לשקף לרוכשי הדירות את צריכת האנרגיה העתידית בהן, ובכך תסייע להם בתהליך קבלת ההחלטות באחת מהעסקות המשמעותית ביותר בחייהם.

הדירוג, יסייע להשוות את צריכת האנרגיה של דירות בצורה פשוטה ויעילה ויצביע גם על איכות דיור טובה יותר הבאה לידי ביטוי בתאורה טבעית ואוורור טובים יותר.

מר אייפר הוסיף והבהיר, כי; "צעד זה מצטרף לשורה של מהלכים נוספים של משרד האנרגיה לקידום התייעלות וחיסכון באנרגיה במבנים".

ממונה חוק במכר במשרד הבינוי והשיכון מר עמית גריידי; "אנחנו ממשיכים להגן על רוכשי הדירות בדרך של טיפול בחוק המכר בכלל ההיבטים השונים בהם הוא עוסק.

שיתוף פעולה עם משרדי האנרגיה והגנת הסביבה, הביא לתיקון נכון של מפרט חוק המכר אשר יביא לרוכש מידע חשוב לקראת רכישת דירה חדשה ויעזור לרוכש לקבל החלטה".

"כ-30% מצריכת החשמל הכוללת בישראל מתבצעת בבנייני מגורים ולכן, ישנה חשיבות גדולה לבנייה יעילה בצריכת אנרגיה…"

השבוע, נכנס לתוקף התיקון של צו המכר, המחייב את הצגת דירוג אנרגיה של יחידות דיור חדשות במפרט חוק המכר. מדובר בתקנות שיזם משרד האנרגיה, במהלך משותף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי והשיכון.

בכך, למעשה, מצטרפת מדינת ישראל ל-27 מדינות של האיחוד האירופי שקבעו גם הן חובה דומה בחקיקה.

התקנות, נועדו לקבוע דירוג אנרגיה ליחידות דיור ומחייבות את היזמים להציגו במעמד רכישת דירה חדשה. במסגרת התקנות, על היזם לדווח את הדירוג למערכת ממוחשבת של משרד האנרגיה.

מטעם דוברות משרד האנרגיה, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי והשיכון, נמסר לאתר כאן ישראלכאן נעים | אתר החדשות המקומיות הוותיק של כל המדינה' כי; מהלך זה, נועד לקדם חיסכון והתייעלות באנרגיה בתחום הבנייה.

היזמים, יחויבו להציג בפני הרוכשים את דירוג האנרגיה של הדירה. זאת, בדומה לדירוג האנרגטי של מוצרי חשמל, מ-A+ ועד לדירוג F, ככל שהדירוג של יחידת הדיור, יהיה גבוה יותר ויתקרב לדירוג ,A+ החיסכון באנרגיה ובכסף לדיירים, יהיה גדול יותר.

הדירוג, נועד לשקף לרוכשי הדירה את צריכת האנרגיה העתידית בה, ויסייע להם, בעסקה המשמעותית ביותר בחייהם, לקחת בחשבון את צריכת האנרגיה הצפויה, במסגרת מגוון השיקולים בעת רכישת הדירה.

דוגמת תווית דירוג האנרגטי לבתים ליחידת דיור על פי תקן ישראלי 5282, | משרד להגנת הסביבה | עיבוד צילום: שולי סונגו ©
דירוג האנרגטי ליחידת דיור

במסגרת הכניסה לתוקף של התיקון, ערך משרד האנרגיה, בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, כנס מקצועי בנושא, בהשתתפות; יועצים, יזמים, ומתכננים העוסקים בבנייה ירוקה ובת קיימה.

הצגת תווית דירוג האנרגיה של יחידת הדיור היא מהלך צרכני משלים ורב משמעות המצטרף ל"מהפכת הבנייה הירוקה" שאותה קידם המשרד להגנת הסביבה בשנים האחרונות.

במסגרת זו, נקבעו הוראות מחייבות לבניית מבנים בהתאם לדרישות התקן לבנייה ירוקה אשר קיבלו תוקף בחודש מארס 2022.

התקנות, יתרמו לשקיפות בענף הבנייה בישראל, יסייעו לאזרחים להשוות את צריכת האנרגיה של דירות בצורה פשוטה ויעילה, ויקדמו בנייה שתבטיח איכות חיים טובה לצד חיסכון באנרגיה.

דירוג האנרגיה של יחידת הדיור, מבטא את רמת התכנון של מרכיבי המעטפת ומרכיבים שונים במבנה, לפי האזור האקלימי בו הוא נמצא.

התקנות עוסקות, בין היתר, בתכנון מבנים בצורה מיטבית לצריכה עתידית של חשמל, כאשר הדירוג משקלל את הבידוד התרמי של הבניין, גודל החלונות ביחידה, איכות הזכוכית, מיקום המבנה ויכולת ניצול אור השמש.

דירוג גבוה, יכול לחסוך כ-30% מצריכת האנרגיה בדירה על חימום וקירור, כאשר תווית הדירוג עצמה תופיע במפרט של הקבלן.

במשרד האנרגיה, מסבירים שכ-30% מצריכת החשמל הכוללת בישראל, מתבצעת בבנייני מגורים ולכן, ישנה חשיבות גדולה לבנייה יעילה בצריכת אנרגיה.

בנייה נכונה, יכולה לחסוך אנרגיה וכסף לדייר. מהלך זה, הינו גם חלק מיעדי משק האנרגיה לשנת 2030, כפי שנקבע בתוכנית הלאומית להתייעלות באנרגיה שהמשרד קידם ואישר בהחלטת הממשלה 541 מאוקטובר 2021.