חדשות ירוקות

גרינפיס מאשים: השר פואד, אתה קובר את תושבי אשקלון

"המטרה היא לגרום למשרד התשתיות ובעיקר לשר בן-אליעזר לעצור לרגע ולחשוב על ההשלכות הנוראיות שיהיו לתחנה פחמית נוספת באשקלון", אמרה נילי גרוסמן, מנהלת קמפיין האנרגיה והאקלים בגרינפיס ים-תיכון.
גרינפיס מאשים: השר פואד, אתה קובר את תושבי אשקלון
גרינפיס מאשים: השר פואד, אתה קובר את תושבי אשקלון

פעילי גרינפיס, חסמו היום (חמישי) בגופם את הכניסה למשרד התשתיות בירושלים, במחאה על הכוונה להקים תחנת פחם נוספת באשקלון. הפעילים אשר קשרו עצמם זה לזה בשרשראות ברזל גדולות ביקשו להעביר מסר ישיר למשרד התשתיות ולעומד בראשו, השר בנימין (פואד) בן-אליעזר. הם נשאו שלטי ענק הקוראים; "פואד, הפחם הורג" וסירבו לזוז מן המקום גם כאשר הגיעו שוטרים לפנותם.

לאחר שהפעילים סירבו להתפנות והתבצרו בכניסה למשרד התשתיות הגיעה המשטרה למקום שהפעילה אלימות משטרתית קשה ביותר נגד הפעילים. בין היתר, נגרר משם פעיל גרינפיס תוך כדי הפשלת מכנסיו בכוח על ידי 4 שוטרים. הפעיל, שלא התנגד למעצר, נגרר על בטנו לעבר הניידת והוכנס אליה בכוח.

לאחר מכן כוחות משטרה נוספים, בראשם נצ"מ ברונו שטיין, הדפו ודחפו לדברי אנשי גרינפיס את הפעילים בצורה קשה, כולל דחיפות, בעיטות ובעיטה בשרשראות אליהם הם קשורים.

בנוסף, כיסו פעילי גרינפיס את רחבת הכניסה למשרד התשתיות בעשרות תלוליות עפר של קברים טריים, עליהם נכתב; "תושב אשקלון ז"ל" וערכו תהלוכת אשכבה של התושב האשקלוני האחרון שהובא אף הוא לקבורה בפני משרד התשתיות.

ה"קברנים" מטעם הארגון חבשו מסיכות פנים בדמות פניו של שר התשתיות עצמו, פואד.

"המטרה היא לגרום למשרד התשתיות ובעיקר לשר בן-אליעזר לעצור לרגע ולחשוב על ההשלכות הנוראיות שיהיו לתחנה פחמית נוספת בעיר אשקלון", אמרה נילי גרוסמן, מנהלת קמפיין האנרגיה והאקלים בארגון גרינפיס ים-תיכון.

אימרו לפואד; "רד בגדול מהתחנה הפחמית!" – קריקטורה באתר הארגון

גרוסמן; "בית החולים ע"ש ברזילי פרסם לא מכבר מחקר הקובע כי עלייה בתחלואת הלב, הריאה והסרטן בעיר קשורה לזיהום הנובע מהתחנה הפחמית הקיימת בעיר, וזה אומר דבר אחד ברור: הפחם הורג. הפחם הוא סוג הדלק המזהם והמסוכן ביותר לבני אדם ולסביבה.

הגיע הזמן שמשרד התשתיות יפנים זאת ויקדם אנרגיה סולארית שהיא מתוצרת הארץ ולא מנוצלת עדיין כלל בישראל.

אנרגיה סולארית היא לא רק פתרון טוב יותר לסביבה ולבריאות הציבור, אלא פתרון אשר מוכיח את עצמו כלכלית ומהווה את האפשרות הכדאית ביותר לגיוון סל הדלקים הישראלי.

"אנחנו פונים היום ישירות לפואד, כשר וכאיש ציבור ותיק בעל שאיפות פוליטיות: פואד, אל "תלכלך" את שמך בתחנה הפחמית אשר תגרום למותם של אלפי תושבים. אל תהיה האיש שנתן לכך את חתימתו ואל תיזכר בתודעת הציבור הישראלי כשר התשתיות שאומר דבר אחד ועושה אחרת".

בכך כיוונה גרוסמן לדברים שאמר השר עצמו, בנאום שנשא במכון הנפט בעיר תל אביב, רק לפני פחות משבוע, לדבריו;

"אנו ניצבים בפני משבר עולמי חמור באיכות הסביבה. השימוש הבלתי מבוקר במקורות אנרגיה ובמשאבים יקרים הביא לזיהום האוויר והמים, לפגיעה מתמשכת במערכת האקולוגית, ולצריכה לא שקולה על חשבון העתיד. בעולם כבר מזמן הכירו בעדיפות האנרגיות המתחדשות – שכידוע גם יקטינו את תלותנו בארצות זרות. עלינו להתחיל לפעול כאחד העמים ולפתח מקורות אנרגיה מתחדשים והעלייה הדרמטית במחירי הנפט רק הוכיחה את הצורך בכך ".

"אנו דורשים, כי השר ייתן ביטוי מעשי ומיידי למילותיו שלו עצמו" – סיכמה גרוסמן.

אז מי מחליט?

פעילי גרינפיס כיסו רחבת הכניסה למשרד התשתיות בעשרות תלוליות עפר של קברים

כעת נמצאת תחנת הפחם בשלבי אישור סופיים בוועדה לתשתיות לאומיות; "ועדה זו כבר התכנסה מספר פעמים בהרכב חסר ומבלי לדווח על דיונים עקרוניים לנציגת ארגוני הסביבה ואף לעיתים בהעדר נציג המשרד להגנת הסביבה. הוועדה טרם נתנה פומבי ל"תסקיר ההשפעה על הסביבה", אותו היא מחויבת לערוך כחלק מהליכי האישור לשם בירור השלכותיה של תחנה זו על הסביבה" – הסבירה גרוסמן.

"למעשה, אותה ועדה חורצת גורלות של גברים נשים וטף בסתר. לנוכח התנהלותה של הוועדה עד כה, אנו חוששים, כי המועד הפורמלי להגשת התנגדויות הציבור יחלוף מבלי שאיש יידע על כך, כל זאת אף לאחר שאפילו רוני מהצרי ראש עיריית אשקלון, הביע התנגדות חריפה לכך".

בכל עת, בסמכותו של שר התשתיות להפסיק, לעכב וליזום דיון מורחב בנושא תחנה זו ובכלל זה להודיע על ביטולה.

___________

צילומים; מעשה ידי צלם דודו בר סלע.