בעלי חיים דגי נוי

בריכת נוי לדגי נוי – כך עלינו לתכנן, להקים ולתחזק בריכות נוי בגינה

האגרונום שוני ענדא, ממשתלות בית ירוק – הסוכה בכפר אז"ר ובמוצא, ויוסי לביא (בוגי), הבעלים של חברת "אטלנטיס אקווריומים ובריכות נוי", בווידיאו, מייעצים לכל אלו שרוצים להקים בריכת נוי עם דגים; היגיינה טובה של המים, עוזרת ישמור על רמה סבירה של הרעלים האלו. מערכת פילטרים, תשפר איכות המים.
בריכת נוי לדגי נוי -  כך עלינו לתכנן, להקים ולתחזק בריכות נוי בגינה
באזורינו החם עלינו לתכנן בריכה עמוקה יותר והזרמה יותר גדולה של חמצן למים

דגים הם חלק גדול מהפנטזיה של בריכת הנוי, חוץ מזה שהם מוסיפים יופי וחיים לגן, יש להם גם תפקיד בשמירה על האיזון הביולוגי אקולוגי של הבריכה. הם גם אלו שאוכלים את ביצי היתושים במים.

האגרונום שוני ענדא, ממשתלות בית ירוק – הסוכה בכפר אז"ר ובמוצא, מיעץ לאלו שרוצים להקים בריכת נוי עם דגים:

דגים בבריכה גדלים. דג זהב שהתחיל בגודל של 5 ס"מ יכול להגיע אחרי שנתיים לגודל של 20 ס"מ. דג קוי באורך של 10 ס"מ יכול להגיע אחרי שנתיים ל-40-50 ס"מ. בדרך כלל, אנחנו מתכננים כמות של דגים לקוב מים.

החישוב המומלץ הוא 55 ס"מ אורך כולל של דגים לקוב מים אחד. תכולת דגים גדולה יותר תדרוש מאיתנו רמת חמצן ורמת סינון גבוהים יותר.

לכמות דגים בבריכה, יש חשיבות מדרגה ראשונה בשמירה על האיזון האקולוגי במים. דגים מפרישים צואה ואמוניה למים. רמה גבוהה של הפרשות תפגע באיכות המים ובבריאות הדגים. לכן, נקפיד לשמור על רמה סבירה של דגים.

סיבה נוספת לכך שאנחנו צריכים לשמור על כמות הדגים במים היא רמת החמצן. דגים, צורכים חמצן מהמים, המים קולטים חמצן דרך שטח פני המים ששם המים באים במגע עם האוויר.

אם יש לנו לדוגמא כמות גדולה של דגים, וכמות גדולה של צמחים שמכסים שטח פנים גדול בבריכה אז יכול להיווצר מחסור חמצן. הוספת חמצן על ידי משאבה שתעשה סירקולציה של המים ועל ידי קח יתווסף חמצן יכולה לפצות את הבריכה על מחסור בחמצן.

עומק המים

דגי זהב, ודגי גמבוזיות (דגי יתושים) מסתדרים טוב בבריכות רדודות יותר 40-60 ס"מ.

דגי קוי שגדלים הרבה יותר זקוקים לשחייה אנכית וזה דורש עומק של 80-90 ס"מ (מומחים ממליצים להגיע לעומק של 150 ס"מ). טמפרטורת המים גם היא מושפעת מעומק המים.

בריכה שטוחה בעומק של 35-40 ס"מ מתחממת מהר יותר, מים חמים מכילים פחות חמצן ואז יש פחות חיות לדגים. לכן, מומלץ להזרים עם משאבה, יותר חמצן למים.

צמחי המים הם הלב והנשמה של בריכת הנוי.

בריכה המוגבהת מפני הקרקע, שהקירות שלה חשופים בצדדים, טמפרטורת המים בה גבוהה יותר.

דגי קוי וגם דגי זהב הם דגי מים קרים, כך שטמפרטורת מים שעולה על 32 מעלות, לא בריאה להם ומכניסה אותם לסטרס.

באזורינו החם, עלינו לתכנן בריכה עמוקה יותר והזרמה יותר גדולה של חמצן למים, או בריכה שטוחה עם שטח פנים גדול ושקעים עמוקים יותר בתחתית הבריכה כמקום מפלט לדגים מהתחממות המים.

איכות המים וניקיון המים בבריכה הם שני דברים שונים

בניגוד למה שאנחנו חושבים איכות המים אינה בהכרח מונח מקביל לניקיון המים. מים נקיים מתוארים כמים שניתן לראות דרכם את הדגים וליהנות מהם. אבל במים שכאלו עדין יכולה להיות כמות של רעלים גדולה כמו אמוניה ניטריט וחומצות גופרית.

היגיינה טובה של המים, עוזרת ישמור על רמה סבירה של הרעלים האלו. מערכת של פילטרים, יכולה לשפר את איכות המים. מערכת זו יכולה לעבוד גם על מעגל החנקן וגם לפרק רעלים. רמה גבוהה של חמצן במים היא חלק מאיכות המים, נשמור על רמה גבוהה של חמצן בעזרת משאבה שתספק חמצן.

בריכות לצמחי מים

אם יש לכם בראש את התמונה של בריכות הנוי של מונה בגני ג’יברני בצרפת, מים מפכפכים ביחד עם שלל שושנות מים אז דעו שצמחי המים הם הלב והנשמה של בריכת הנוי.

לכמות דגים בבריכה יש חשיבות רבה בשמירה על האיזון האקולוגי במים

יש מבחר גדול של צמחי מים, חלקם מתאימים רק לבריכות ענקיות, כמו גומא פפירוס ענק שיכול להגיע ליותר מ-3 מטר גובהה, או ששונות מים ענקיות שמפתחות עלים בגודל של 25 ס"מ כל עלה. רוב הצמחים יתאימו לבריכות בנוניות ואפילו לקטנות.

רוב צמחי המים בגינות הביתיות ישתלו בתוך עציצים מיוחדים דבר שיגביל את התפתחות השורשים והעלווה שלהם. זכרו, שאסור לנו לכסות את מלוא הבריכה בצמחי מים, אנחנו צריכים להשאיר לפחות 40 עד 50 אחוזים משטח הפנים של הבריכה כדי לאפשר החלפת גזים בני האוויר למים, דבר שחשוב מאוד בשביל הדגים.

לא כל הצמחים צריכים את אותו עומק של מים, צמחי גדה יעדיפו עומק של 10 עד 30 ס"מ בעוד ששונות מים יעדיפו עומק של 30 עד 60 ס"מ.

לכן, אנחנו צריכים לספק בבריכה עומקים שונים שיתאימו לכל הצמחים. זכרו, שלא כמו צמחים שאנחנו שמים בבית או בגינה, צמחי מים לא זקוקים להשקיה.

ניתן לקבל יעוץ בנושא הקמה ותחזוקה של בריכות נוי במשתלת בית ירוק – הסוכה בכפר אז"ר, טלפון: 03-5347239 ובמשתלת בית ירוק במוצא תחתית, טלפון: 02-5346248