בעלי חיים צער בעלי חיים

בג"ץ, הוציא צו על תנאי בעתירת התרנגולות של עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים

עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים, דורשת להקפיא את הרפורמה בתעשיית הביצים עד לאכיפת חוק צער בעלי-חיים בלולי התרנגולות. הצו ניתן לבקשת העותרים, שטענו, כי המדינה לא נהגה בתום לב כאשר ניסתה 6 פעמים לאשר בכנסת כליאת תרנגולות ב"בכלובי סוללה" ◄ העותרים: "אין זה חוקי לכלוא תרנגולת בכלוב שאינו מאפשר לה לפרוש כנף ואף לא לעמוד זקוף"
בג
בג"ץ, הוציא צו על תנאי בעתירת התרנגולות של עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים

ארגוני בעלי החיים, רשמו היום (רביעי, 28.04.2011), הישג חשוב במאבק לשחרור התרנגולות מהכלובים. שופטי בג"ץ רובינשטיין, פוגלמן ועמית, הוציאו צו על תנאי בעתירה נגד הרפורמה בתעשיית הביצים, אשר מורה למדינה לנמק תוך 90 יום; "מדוע לא יותקנו ללא דיחוי תקנות בנושא תנאי החזקתן של תרנגולות מטילות, כמתחייב מחוק צער בעלי-חיים". הוצאת צו על תנאי, נחשבת כאינדיקציה ממשית לקבלת העתירה. כמו כן, השופטים הותירו בעינו את צו הביניים המקפיא את מימוש הרפורמה בתעשיית הביצים.

הרפורמה ב’תעשיית הביצים’, במסגרתה, ייבנו מחדש לולי התרנגולות בהשקעה ממשלתית בגובה 350 מיליון ₪, מוקפאת מזה שנה וחצי בשל עתירת ’ארגוני בעלי החיים’, הדורשת לקבוע סטנדרטים מינימליים להחזקת התרנגולות בתקנות לחוק צער בעלי-חיים.

בעקבות העתירה ניסח משרד החקלאות, טיוטת תקנות, אשר נדונה בוועדת החינוך של הכנסת מזה קרוב לשנה. טיוטת התקנות מציעה להקים במסגרת הרפורמה "כלובי סוללה" לתרנגולות. 6 פעמים, ניסה משרד החקלאות לאשר את התקנות בוועדה, ונתקל בהתנגדות של ח"כים מכל קצוות הקשת הפוליטית, ביניהם; ח"כ ד"ר דב חנין, ד"ר נחמן שי, מסעוד גנאים, איתן כבל, יואל חסון, רונית תירוש, ניצן הורוביץ, אחמד טיבי, זבולון אורלב, וחנין זועבי.

לטענת העותרים, משרד החקלאות, לא פעל בתום לב כאשר הגיש שוב ושוב לוועדה את אותן תקנות מבלי להתאימן לסטנדרטים בינלאומיים מקובלים ולדרישות חברי-הכנסת. "אין זה חוקי לכלוא תרנגולת בכלוב שאינו מאפשר לה לפרוש כנף ואף לא לעמוד זקוף. למרבית הצער, משרד החקלאות, ממשיך להביא בפני הוועדה שוב ושוב את אותן תקנות, שאינן מקובלות על חברי הכנסת בהיותן נמוכות מכל סטנדרט אחר שנקבע בעולם ומנוגדות ל’חוק צער בעלי-חיים’ הישראלי".

נוכח דברים אלו, ביקשו העותרים מבית-המשפט, כי יוציא צו על-תנאי בעתירה. בית-המשפט, שעד כה הסתפק בהודעות עדכון שהגישה המדינה מפעם לפעם, נענה לבקשה והוציא את הצו המבוקש.

לפי טיוטת התקנות שהציע משרד החקלאות, 8 מיליון תרנגולות בישראל, יוחזקו ב"כלובי סוללה" – כלובים המותירים לכל תרנגולת שטח של 550 סמ"ר בלבד (פחות מדף A4).

בשנת 2022 ישודרגו הכלובים לכלובים מעט גדולים יותר, המותירים לכל תרנגולת שטח של 750 סמ"ר (25X30 ס"מ בלבד).

"הסיבה להתנגדות חברי ועדת החינוך היא שמדובר בתקנות שמאפשרות את המשך ההתעללות בתרנגולות", נכתב בהודעת עדכון שהגישו העותרים לבג"ץ באמצעות עו"ד מיכאל ספרד ועו"ד יוסי וולפסון; "הן מאפשרות הקמת כלובים חדשים מסוג שאסור בהקמה ב’איחוד האירופי’ מזה 9 שנים. למעשה, עוד תשעה חודשים גם כלובים קיימים באיחוד האירופי שהם בסטנדרט זה, ייסגרו".

לולים ללא כלובים, היו כבר ב-2007 שליש מייצור הביצים באירופה. בשוויץ 100% מהלולים הם ללא כלובים, באוסטריה 96%, בגרמניה 62%, בשבדיה 60%, בהולנד 50%, בבריטניה 50% ובדנמרק 48%.