בעלי חיים דגי נוי

עצות שימושיות על אחזקת האקווריום

האם אקווריום הוא רק מיכל מלא מים ומלא דגים. מדריכון לטיפול
עצות שימושיות על אחזקת האקווריום
כאשר רוב האנשים שומעים את המילה אקווריום, הם מדמיינים מכל מלא מים ומלא דגים. השאלה הכי נפוצה היא: כמה דגים אנו יכולים להכניס אל תוך האקווריום הנ"ל? בעוד בעצם השאלה הנכונה צריכה להיות: לכמה דגים יהיה נוח בתוך האקווריום?

Aquarium_180_01.jpg

דאגו שהאקווריום שלכם לא יהיה מאוכלס מדי

אם מה שאנו שואפים אליו הוא שיחזור התמונה הטבעית של הדגים בטבע, עלינו להעריך מחדש את הרעיונות שלנו בקשר לאכלוס האקווריום.

מסננים וטכנולוגיות אחרות אמנם מאפשרות לנו להחזיק במספר דגים גדול בשטח יחסית קטן, אך זה עלול לגרום ללחץ ומתח אצל הדגים.

בנוסף, ככל שתחזיקו מספר דגים מועט יותר, בתוך האקווריום, כך יהיה לכם, יותר מקום לאפשר את גדילת הדגים הקיימים.

האכילו את הדגים בצורה חסכנית אך לעתים קרובות

הגורם הכי שכיח לבעיות אצל חובבי דגים מתחילים (ומספר חובבים מנוסים) הוא האכלת יתר. דגים זקוקים לכמויות קטנות באופן יוצא מן הכלל של מזון. גודל קיבת הדג היא בדרך כלל כגודל גלגל העין שלו.

אולי מכאן נוצר הביטוי "עיניים גדולות יותר מהקיבה" (eyes being bigger than your stomach) הבעיה בהאכלת יתר היא, שהדגים יאכלו בין אם הם זקוקים לזה או לא. שאריות של מזון שלא נאכל, שוקעות לתחתית באקווריום, מרקיבות ומזהמות את המים.

הדרך המומלצת להאכיל היא להשתמש בכמויות קטנות האמורות להיאכל תוך זמן של כשלושים שניות. אם הדגים עדיין נראים רעבים לאחר האכלה דומה, כדאי להאכיל אותם שוב, יותר מאוחר.

אם אתם צריכים בכל זאת להאכיל יותר מזה על מנת לגרום לדגים מסוימים לאכול, יש לכם בעיית התאמת מזון.

החליפו מים מדי שבוע

אפילו באקווריום, הכי מאוזן, מזון שלא נאכל וחנקן מצטברים בתוך המים. הדרך הכי יעילה לשמור על המים בריאים עבור הדגים היא להחליף אותם בפרקי זמן קבועים.

ההצהרה הבאה עלולה לפגוע ביצרנים מסוימים אך הוספת כימיקלים לאקווריום היא לא בדיוק הדרך האידיאלית לגידול דגים. אפילו לאחר הוספת "נוזלי הקסם" הללו, מרכיבים מסוימים אינם נעלמים, והדרך היחידה לסלקם היא להחליף את המים באקווריום. אין דרך לעקוף זאת.

בדקו את המים מדי שבוע

או במקרה שמתעוררות בעיות באקווריום מבוסס, בדיקת מרכיבי המים עלולה להיראות כמשהו מיותר. מספר ספרים אפילו ממליצים שלא לבצע את הבדיקה אלא אם כן, הדגים מתחילים להתנהג שונה.

ובכל זאת, אם אנו מחכים לשלב שבו מתחילים לשים לב לחומרת המצב, והדגים החלו להתנהג משונה, סימן שכבר נגרם להם נזק.

לכן רצוי לא לחכות שמשהו ישתבש, ולעשות בדיקות קבועות למים מדי שבוע.

* מובא באדיבות אתר petnet