בעלי חיים חרקים | פרוקי רגליים

מדריכי דבורים יצאו לארה"ב כדי ללמוד על ההיעלמות המסתורית של הדבורים

תופעת העלמות הדבורים מגיעה גם לישראל: יורם פז, מנכ"ל מכוורת עמק חפר, אומר כי יש ניצנים מדאיגים של ירידה לא מוסברת במספר הדבורים בישראל – כפי שארע בארצות הברית ובאירופה
מדריכי דבורים יצאו לארה
מדריכי דבורים יצאו לארה"ב כדי ללמוד על ההיעלמות המסתורית של הדבורים

מדריכי דבורים יצאו לסיור בארצות הברית על מנת ללמוד את תופעת ההיעלמות המסתורית של הדבורים. בעקבות הירידה במספר הדבורים חלה הפחתה משמעותית ביבולי הדבש, אשר הגיעה בחלק מהמקומות ל 70%-90% מהיבול הממוצע. תופעה דומה התרחשה גם בברזיל, מרכז אמריקה, גרמניה, איטליה, פולין, ספרד ופורטוגל.

במהלך הסיור, שיערך בחוף המזרחי של ארצות הברית, יקיימו המדריכים פגישות עם אנשי מחקר במשרד החקלאות האמריקאי ובאקדמיה וכן עם גורמים בענף הדבש בחוף המזרחי של ארצות הברית.

יורם פז מנכ"ל מכוורת עמק חפר, מסר ש"יש בארץ ניצנים מדאיגים של ירידה לא מוסברת במספר הדבורים, שגורמת לפחיתה ביבולי הדבש".

לדבריו, של פז; "להימצאות הדבורים חשיבות רבה מעבר ליצור הדבש מאחר והן מבצעות את האבקה של גידולי הפירות והירקות ושל צמחי בר.

בין הענפים שזקוקים להאבקת הדבורים; אבוקדו, שקד, דובדבן, משמש, שזיף, תפוח, אגס ומנגו. ללא הדבורים תהליכי האבקה אינם יכולים להתקיים והנזק לענף הצומח ולאספקת המזון העולמי יהיה מעל ומעבר לכל שיעור".

היעלמות הדבורים זכתה בעולם לכינוי (CCD Colony collape disorder) ומשמועתה העלמות של משפחות דבורים שלמות וחיסולן של כוורות ואיום על המשך ענף גידול הדבורים.

לתופעת העלמות הדבורים נקשרו מספר רב של הסברים ותיאוריות, אך עד היום לא הוכחה הסיבה לכך.

בין ההסברים הנבדקים; השפעת הקרינה הסלולארית הגוברת או קרינה ממקורות אחרים, שינויים במזג האויר והתחממות כדור הארץ, שינויים בתזונה של הדבורים, או וירוסים לא ידועים.